KONFERENCJA – /// POLSKIE WZORNICTWO PRZEMYSŁOWE W OBLICZU ZMIANY USTROJOWEJ /// FILIP WIKTOR SPEK

Sekcja Współczesna Koła Naukowego Studentów IHS UW Czarny Kwadrat ma zaszczyt zaprosić na wystąpienie, które w ramach ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej

 / / Sztuka polska w okresie przemian ustrojowych lat 90. / /

wygłosi Pan

FILIP WIKTOR SPEK

o autorze:

Filip Wiktor Spek (ur. 1992 w Pile), student Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Brał udział w konferencji Hybrydy, chimery i monstra w kulturach świata; autor dwóch esejów wyróżnionych w konkursach organizowanych przez PWSZ i UM w Pile, opublikowanych w tomach Obecność i ślad – rzecz o pilanach wartych spotkania i W poszukiwaniu tożsamości kulturowej miasta. Interesuje się malarstwem XIX wieku, muzealnictwem, polskim wzornictwem przemysłowym, architekturą niemiecką z dwudziestolecia międzywojennego oraz polską powojenną. W ramach hobby rozwija własną kolekcję polskiego wzornictwa lat 50., 60. i 70. (ceramika, meble, szkło).

o wystąpieniu:

/// POLSKIE WZORNICTWO PRZEMYSŁOWE W OBLICZU ZMIANY USTROJOWEJ///

źródło:http://www.muzeum.boleslawiec.net/

Sytuacja polskiego wzornictwa przemysłowego w czasach gospodarki centralnie sterowanej była bardzo specyficzna. Projektant był wówczas artystą plastykiem o akademickim wykształceniu, pracującym przewaznie w państwowym przedsiębiorstwie, najczęściej wiernym idei i kreującym z góry skazany na porażkę (w sensie powszechności i masowości przemysłowej produkcji) produkt. Dobre projekty były glownie prezentowane na targach i rzadko wychodziły poza kilka krótkich serii realizacyjnych albo uchodziły za zbyteczne przedmioty, których chęć posiadania trzeba było wywołać sztucznie. W nowej rzeczywistości projektant musiał zmienić się w kreatywnego przedsiębiorcę, szybko reagującego na zmieniające się potrzeby rynku, które w Polsce po raz pierwszy były dyktowane przez użytkowników, a nie przez ministerialnych decydentów. Na podstawie tych zmian widoczny jest proces, jaki zaszedł w polskim wzornictwie przemysłowym – od produktu modnego, gdzie dobry projekt bywa fanaberią, do produktu użytecznego, w którym dobry projekt to podstawa racjonalnej produkcji i spełniania potrzeb użytkowników.

Zapraszamy !

TUTAJ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM KONFERENCJI

______________________________________________________

Patroni konferencji:
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
csw
Stowarzyszenie Naukowe Collegium Invisibile
collegium invisibile
Reklamy

Tagi:

About czkuw

CZARNY KWADRAT to koło naukowe studentów Historii Sztuki UW. Nasze główne cele to propagowanie sztuki współczesnej oraz krytyczna refleksja nad jej różnymi realizacjami i kontekstami. Chcemy przybliżyć nie tylko innym studentom, ale wszystkim zainteresowanym kulturą, co obecnie dzieje się w sztuce i na rynku sztuki, a także jak wygląda współczesna krytyka artystyczna. Zapraszamy do śledzenia naszej strony i czynnego uczestnictwa w wydarzeniach!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: