KONFERENCJA – /// „FLUXUS EAST?” – CZYLI O ZWIĄZKACH POLSKICH ARTYSTÓW Z FLUXUSEM W LATACH 1980 – 2012 /// MAŁGORZATA MAĆKOWSKA

Sekcja Współczesna Koła Naukowego Studentów IHS UW Czarny Kwadrat  ma zaszczyt zaprosić na wystąpienie, które w ramach ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej

 / / Sztuka polska w okresie przemian ustrojowych lat 90. / /

wygłosi Pani
MAŁGORZATA MAĆKOWSKA

 

o autorze:

Małgorzata Maćkowska (ur. 1990 r.), studentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz architektury wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Członek Koła Naukowego Studentów Historii Sztuki UJ. W 2011 r. realizowała staż w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie.  Była wolontariuszką podczas 4. Europejskiego Forum Dziedzictwa, gdzie pełniła funkcję moderatora dyskusji specjalistów. W jej obszarze zainteresowań znajdują się przede wszystkim zagadnienia związane z polską sztuką konceptualną, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska krakowskiego.

 

 

o wystąpieniu:

/// „FLUXUS EAST?” – CZYLI O ZWIĄZKACH POLSKICH ARTYSTÓW Z FLUXUSEM W LATACH 1980 – 2012 ///

 

Ben Vautier, 26 lipca 1963, Festiwal Fluxusu

 

Wystawa Fluxus East. Fluxus Networks in Central Eastern Europe, zorganizowana w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie w 2008 roku, postawiła zasadnicze pytanie o to, jakim echem odbiły się działania Fluxusu w państwach byłego bloku wschodniego. Awangardowa sztuka polska w latach 80., mimo wielu trudności wynikających z narzuconych przez władze PRL-u ograniczeń, rozwijała się nad wyraz intensywnie, przy częstych kontaktach z Zachodem. W szczególności polscy konceptualiści współpracowali z czołowymi przedstawicielami międzynarodowego ruchu Fluxus – na uwagę zasługują dwa ośrodki niezależnego życia artystycznego, działające do lat 90.: przestrzeń przy ul. Piwnej 20/26 prowadzonej przez Andrzeja i Emilię Dłużniewskich oraz założona przez Jarosława Kozłowskiego Galeria Akumulatory 2. Przy omawianiu związków polskich artystów z Fluxusem nie należy również pomijać inicjatywy Emmetta Williamsa i Ryszarda Waśki – Konstrukcji w procesie, której pierwsza edycja miała miejsce w 1981 r., a kolejne po transformacji systemowej. Reminiscencje Fluxusu widoczne są także w sztuce polskiej rozwijającej się po 2000 roku, o czym świadczyć mogą działania Supergrupy Azorro oraz wystawa Happy Birthday Panie Fluxus zorganizowana w poznańskim Centrum Kultury Zamek w zeszłym roku z okazji pięćdziesiątej rocznicy pierwszego Festiwalu Fluxusu.

 

Zapraszamy !

TUTAJ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM KONFERENCJI

 

                                                                                                                          

Patroni konferencji:
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
csw
Stowarzyszenie Naukowe Collegium Invisibile
collegium invisibile
Reklamy

Tagi: , , , ,

About czkuw

CZARNY KWADRAT to koło naukowe studentów Historii Sztuki UW. Nasze główne cele to propagowanie sztuki współczesnej oraz krytyczna refleksja nad jej różnymi realizacjami i kontekstami. Chcemy przybliżyć nie tylko innym studentom, ale wszystkim zainteresowanym kulturą, co obecnie dzieje się w sztuce i na rynku sztuki, a także jak wygląda współczesna krytyka artystyczna. Zapraszamy do śledzenia naszej strony i czynnego uczestnictwa w wydarzeniach!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: