KONFERENCJA – LEWIATAN CZY ARKA? BAZYLIKI LICHEŃSKIEJ OBRAZY MGLISTE WE WSPÓŁCZESNEJ KRYTYCE I HISTORIOGRAFII ARCHITEKTURY // MAKARY GÓRZYŃSKI

Sekcja Współczesna Koła Naukowego Studentów IHS UW Czarny Kwadrat ma zaszczyt zaprosić na wystąpienie, które w ramach
ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej

// Sztuka polska w okresie przemian ustrojowych lat 90. //

wygłosi Pan
MAKARY GÓRZYŃSKI

o autorze:

Makary Górzyński (ur. 1988 w Warszawie), historyk architektury, magister historii sztuki, popularyzator wiedzy o zabytkach.  W roku 2012 ukończył studia magisterskie w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Związany z ruchem regionalnych badań historycznych w Turku, okolicach oraz na ziemi kaliskiej. Autor trzytomowego cyklu książkowego Zabytki miasta Turku i powiatu tureckiego (2009-2013), artykułów popularnonaukowych w prasie lokalnej i specjalistycznej, oraz szeregu wydawnictw turystycznych. Przez kilka lat współpracował z portalem Warszawa1939.pl, wspomagając rozwój bazy danych o nieistniejącej architekturze stolicy. Członek Collegium Invisibile i Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Główne zainteresowania badawcze: metodologia historii architektury jako jednej z nauk o społeczeństwie, architektura euroatlantyckiego kręgu cywilizacyjnego XIX-XX wieku, szczególnie problematyka miejskiej kultury architektonicznej w wieku industrializacji, studia regionalne nad zabytkami i ich ochroną. Prowadzi portal www oraz bloga.

o wystąpieniu:

/// LEWIATAN CZY ARKA? BAZYLIKI LICHEŃSKIEJ OBRAZY MGLISTE
WE WSPÓŁCZESNEJ POLSKIEJ KRYTYCE I HISTORIOGRAFII ARCHITEKTURY ///

3338_zdjcieliche1.tifźrodło: www.lichen.pl

Tworzony przez praktyki pisarstwa historycznego obraz największego kościoła katolickiego współczesnej Polski, Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym – budowli będącej dla wielu środowisk symptomem upadku polskiej religijności (i architektury sakralnej) jako konserwatywnej formacji kulturowej i/lub utowarowionej praktyki komercyjnej – to pewnego rodzaju kryzys metody historii sztuki i języka krytyki wobec przedmiotu opisu, jakim może stać się Licheń. Szczególnie interesujące są przyjmowane w trakcie prób historycyzacji bazyliki formy wypowiedzi, które nazwać można „strategiami odmowy” wobec obszaru, diagnozowanego jako centrum plebejskości, zacofania, czy ostoi ksenofobii – czego symptomami mają być architektura i towarzyszący jej komentarz autorski głównej projektantki, arch. Barbary Bieleckiej. O bazylice licheńskiej winniśmy myśleć i mówić na różne sposoby, a zakorzeniony w popularnej narracji stereotyp „licheńskiego megakiczu” warto poddać krytycznemu namysłowi, dla którego jednym z kluczowych zagadnień jest kwestia nieprzepracowanej metodologicznie kategorii „historyzmu” w architekturze.

Zapraszamy!

TUTAJ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM KONFERENCJI

______________________________________________________

Patroni konferencji:
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
csw
Stowarzyszenie Naukowe Collegium Invisibile
collegium invisibile
Reklamy

Tagi:

About czkuw

CZARNY KWADRAT to koło naukowe studentów Historii Sztuki UW. Nasze główne cele to propagowanie sztuki współczesnej oraz krytyczna refleksja nad jej różnymi realizacjami i kontekstami. Chcemy przybliżyć nie tylko innym studentom, ale wszystkim zainteresowanym kulturą, co obecnie dzieje się w sztuce i na rynku sztuki, a także jak wygląda współczesna krytyka artystyczna. Zapraszamy do śledzenia naszej strony i czynnego uczestnictwa w wydarzeniach!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: