KONFERENCJA – /// WCIELENIA. O KULTUROWYCH WYMIARACH CIAŁA I CIELESNOŚCI W SZTUCE POLSKIEJ PO 1989 R. /// AGATA WESOŁOWSKA

Sekcja Współczesna Koła Naukowego Studentów IHS UW Czarny Kwadrat ma zaszczyt zaprosić na wystąpienie, które w ramachogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej

 / / Sztuka polska w okresie przemian ustrojowych lat 90. / /

wygłosi Pani
AGATA WESOŁOWSKA

o autorce:

Agata Wesołowska (ur. w 1980 r. we Włocławku), absolwentka socjologii (2004, UMK w Toruniu), dziennikarstwa (2005, UMK w Toruniu), doradztwa zawodowego (2007, WSNS w Lublinie) i filozofii (2011, UMK w Toruniu). Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w ramach ukończonych w ubiegłym roku studiów doktoranckich w Instytucie Socjologii toruńskiego uniwersytetu. Ponadto w tej uczelni odbywa uzupełniające studia magisterskie z historii sztuki i podyplomowe studia genderowie. Od 2008 r. pracuje jako przewodniczka po Toruniu, a od 2005 r. prowadzi zajęcia akademickie. Odbyła liczne staże, szkolenia i praktyki, m.in. w toruńskim Muzeum Etnograficznym i Muzeum Okręgowym. Uczestniczyła w kilkudziesięciu konferencjach naukowych, głównie z zakresu socjologii, antropologii kulturowej i polityki społecznej. Publikowała w tomach pokonferencyjnych oraz na łamach m.in. Rynku Pracy i Polityki Społecznej.  Była wolontariuszką w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu (PRZEprojekt, 2012) oraz przy realizacji projektu ENTOPIA. Harmonia miasta, zorganizowanego przez Galerię Sztuki WOZOWNIA w Toruniu i Stowarzyszenie Sztuki Nowoczesnej (2008). Publikowała wiersze w piśmie Undergrunt, brała udział w warsztatach literackich i spotkaniach poetyckich.

o wystąpieniu:

/// Wcielenia. O kulturowych wymiarach ciała i cielesności w sztuce polskiej po 1989 r. ///

fot. Jadwiga Sawicka, Pierś z kwiatami źródło: culture.pl

W wystąpieniu przedstawiona zostanie problematyka ciała i cielesności w świetle szerszego namysłu filozoficzno-socjologicznego (w odwołaniu m.in. do bioetyki, filozofii umysłu, trans/posthumanizmu, filozofii ciała i nagości G. Agambena, socjologii ciała, a zwłaszcza teorii feministycznej, przede wszystkim w ujęciu L. Irigaray, A. Rich, R. Braidotti, S. Bordo i N. Wolf). Zaprezentowane także zostaną najważniejsze przemiany współczesnej kultury wizualnej w Polsce w odniesieniu do analizowanej tematyki. Ponadto ukazane będą główne strategie artystyczno-kuratorskie i teksty krytyczne, związane z omawianymi zagadnieniami, które przedstawiają ciało jako przedmiot/podmiot „anatomii spojrzenia” (A. Wieczorkiewicz), gwałtu, przemocy i „kolekcjonowania wrażeń” (Z. Bauman), jak również jako narzędzie prowadzenia specyficznej, „niebezpiecznej” gry z władzą oraz sztuką (I. Kowalczyk). Poza tym omówiona zostanie kwestię haptyczności, „mięsności” (J. Brach-Czaina) i seksualności dzieł, na przykładzie m.in. prac T. Murak, A. Ska, K. Piotrowskiej, G. Klamana, czy też B. Falender (szczególna uwaga zostanie poświęcona pracom z poznańskiej kolekcji G. Kulczyk oraz z wystawy Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm w łódzkim ms2, w tym pracom Z. Kulik, E. Partum, J. Malinowskiego i J. Sawickiej).

Zapraszamy!

TUTAJ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM KONFERENCJI

______________________________________________________

Patroni konferencji:
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
csw
Stowarzyszenie Naukowe Collegium Invisibile
collegium invisibile
Reklamy

Tagi: , , , , , , , , ,

About czkuw

CZARNY KWADRAT to koło naukowe studentów Historii Sztuki UW. Nasze główne cele to propagowanie sztuki współczesnej oraz krytyczna refleksja nad jej różnymi realizacjami i kontekstami. Chcemy przybliżyć nie tylko innym studentom, ale wszystkim zainteresowanym kulturą, co obecnie dzieje się w sztuce i na rynku sztuki, a także jak wygląda współczesna krytyka artystyczna. Zapraszamy do śledzenia naszej strony i czynnego uczestnictwa w wydarzeniach!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: