KONFERENCJA – /// CIAŁO KRYTYCZNE PRZED I PO 1989. KOBIECOŚĆ I WOLNOŚĆ – SZAPOCZNIKOW, BAUMGART, GUSTOWSKA /// WERONIKA LIPSZYC

Sekcja Współczesna Koła Naukowego Studentów IHS UW Czarny Kwadrat ma zaszczyt zaprosić na wystąpienie, które w ramach ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej

 / / Sztuka polska w okresie przemian ustrojowych lat 90. / /

wygłosi Pani

WERONIKA LIPSZYC

o autorce:

Weronika Lipszyc (ur. 1983), doktorantka w Zakładzie Komparatystyki Uniwersytetu Warszawskiego i studentka studiów magisterskich w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się pograniczem literatury i sztuk plastycznych oraz możliwością ich przekładu.

Wybrane artykuły w czasopismach i książkach zbiorowych:

Bruno Schulz i Mauritius Cornelius Escher. Mechanizmy tekstowe w prozie i grafice, w: „Zeszyty polonistyczne SWPR”, Warszawa 2009.

Melancholia przestrzeni – Edward Hopper i znaki, w: Wokół Freuda i Lacana. Interpretacje psychoanalityczne, red. L. Magnone i A. Mach, Warszawa 2009.

Kobiece czytanie Aliny Szapocznikow, „Tekstualia”, nr 4 (23) 2010 .

Poetyka prozy Poego w zestawieniu z dziełami sztuki malarskiej, w: Edgar Allan Poe zwielokrotniony. W kręgu literatury, malarstwa i filmu, red. E. Szczęsna, P. Kubiński, Warszawa 2010.

o wystąpieniu:

/// Ciało krytyczne przed i po 1989. Kobiecość i wolność – Szapocznikow, Baumgart, Gustowska ///

W okresie PRL-u istniało milczące przyzwolenie władz na uprawianie sztuki awangardowej, nawet posługującej się kontrowersyjnymi formami wyrazu – o ile nie była zaangażowana politycznie. Dawało to artystom obojga płci możliwość wypowiadania się w sposób śmiały i łamiący normy obyczajowe, pozwalało twórcom na formalne i techniczne nowatorstwo, zaś krytykom na podejmowanie zwrotnej refleksji – działalność na polu sztuki ograniczał tylko zakaz zaangażowania politycznego.

Po roku ’89 inwazja dyskursów krytycznych, w tym feminizmu, zaowocowała nie tylko licznymi pracami artystek, rewizjonistycznymi wobec patriarchatu, ale także falą reinterpretacji dzieł powstałych w okresie PRL-u, postrzeganych w kategoriach walki o prawa kobiet. Każde dzieło tworzone przez kobietę, wykorzystujące takie kategorie jak cielesność, organiczność czy intymność, automatycznie uznawane było za reprezentujące feministyczną sztukę krytyczną. Rodzi się więc pytanie, czy artystki zyskały po roku ’89 obszar wolności, czy raczej musiały zmierzyć się ze znacznie bardziej dolegliwymi ograniczeniami – w postaci oczekiwań krytyki i narzucanych interpretacji.

Dokonane zostanie zestawienie późnych prac Aliny Szapocznikow (m. in. z serii Desery i Nowotwory) – uznanej twórczyni czasu PRL-u kreowanej na protofeministkę, wyboru jawnie feministycznych dzieł Anny Baumgart oraz twórczości Izabeli Gustowskiej (Sztuka trudnego wyboru z 2006, Life is a Story z 2007 i SHE – ONA. Media Story z 2008) – wymykającej się jednoznacznym interpretacjom. To zestawienie pozwoli ukazać krytyczne uwikłania sztuki tworzonej przez polskie artystki przed rokiem ’89 i po nim oraz jej stopniowe wyzwalanie się z imperatywu zaangażowania w „sprawę kobiecą”.

Zapraszamy !

TUTAJ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM KONFERENCJI

______________________________________________________

Patroni konferencji:
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
csw
Stowarzyszenie Naukowe Collegium Invisibile
collegium invisibile
Reklamy

Tagi: , , , , , , , , ,

About czkuw

CZARNY KWADRAT to koło naukowe studentów Historii Sztuki UW. Nasze główne cele to propagowanie sztuki współczesnej oraz krytyczna refleksja nad jej różnymi realizacjami i kontekstami. Chcemy przybliżyć nie tylko innym studentom, ale wszystkim zainteresowanym kulturą, co obecnie dzieje się w sztuce i na rynku sztuki, a także jak wygląda współczesna krytyka artystyczna. Zapraszamy do śledzenia naszej strony i czynnego uczestnictwa w wydarzeniach!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: