WYSTAWA URBILD/ABBILD

Studenckie Koło Naukowe Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego Czarny Kwadrat zaprasza wszystkich zainteresowanych medium fotografii do nadsyłania prac na wystawę Urbild/Abbild. Najciekawsze spośród dzieł dostaną szansę publicznej prezentacji w prowadzonej przez Agnieszkę Rayzacher warszawskiej galerii lokal_30.

Ideą przyświecającą naszej wystawie jest myśl historyka sztuki i filozofa kultury Hansa Beltinga, który w swoim sztandarowym dziele Antropologia obrazu. Szkice do nauki o obrazie podkreśla cielesny aspekt wizualności. W jego teorii wizerunek staje się niemożliwy zarówno bez własnej formy, jak i jej zmysłowego, materialnego odbiorcy.
W tym kontekście chciałybyśmy poruszyć problem fotografii. Jakie zajmuje miejsce w sferze nowych technik obrazowych? W jaki sposób zmienił się status ciała wskutek charakterystycznej dla fotografii możliwości masowej reprodukcji? Czy nadal możemy mówić o jej nierozerwalnej więzi z realnie istniejącym desygnatem?
Tytułowy Urbild i Abbild odnoszą się do antagonizmu pomiędzy ciałem naturalnym (Urbild), a jego odbiciem w formie dzieła sztuki (Abbild). Wystawa będzie stanowić próbę odpowiedzi na pytanie o fotograficzną trawestację cielesności.

Na prace czekamy do 17.05.2013 roku. Prosimy o przysłanie maksymalnie trzech prac (jako jedną pracę rozumiemy całe jednolite projekty składające się z więcej niż pojedynczego zdjęcia) na maila: fotoczarnykwadrat@gmail.com. Wielkość wszystkich projektów razem nie może przekraczać 5 MB.

Razem z pracami należy przysłać wypełniony formularz. Przysłanie formularza oznacza akceptację regulaminu.

urbild_timeline

Organizatorem wystawy jest Studenckie Koło Naukowe Czarny Kwadrat IHS UW we współpracy z lokalem_30. Kuratorkami projektu są studentki historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego Anna Rowińska i Milena Soporowska.

Za oprawę graficzną wydarzenia odpowiedzialny jest Grzegorz Ocetek.

Nadesłane prace będą oceniane przez jury w składzie:

Agnieszka Rayzacher – historyczka sztuki, autorka tekstów o sztuce współczesnej. Kuratorka wystaw zbiorowych i licznych indywidualnych, m.in.: Królikarnia, oddział MNW, Warszawa, Galeria Entropia, Wrocław, Cell Project Space, Londyn, Royal Academy of Art, Edynburg, Muzeum Współczesne Wrocław, Galeria Manhattan, Łódź, Centrum Sztuki Współczesnej, Saloniki, CSW Łaźnia, Gdańsk. Kuratorka lub koordynatorka spotkań i konferencji, m.in.: w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa. Dwukrotna stypendystka MKiDN oraz Fundacji Pro Helvetia. W 2005 roku wraz z Zuzanną Janin założyła galerię lokal_30 w Warszawie, którą prowadzi do dziś. Galeria jest miejscem promocji zarówno młodych artystów, jak i reprezentantów starszej generacji, przestrzenią dyskusji i refleksji na temat współczesnej sztuki oraz jej powiązań z tradycją, czego przykładem jest aktualna wystawa organizowana we współpracy z ArtBazaar Robakowski Now!, będąca zderzeniem prac artystów młodszego pokolenia z twórczością Józefa Robakowskiego.

Magdalena Wróblewska – absolwentka Instytutu Historii Sztuki UW i Podyplomowego Studium Filozoficznego UW, od 2005 roku asystentka w Zakładzie Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej, w którym prowadzi zajęcia z historii sztuki nowoczesnej i współczesnej, historii i teorii fotografii oraz metod historii sztuki. Pisze doktorat na temat fotograficznej reprodukcji dzieła sztuki i jej funkcji w kształtowaniu historii sztuki jako dyscypliny akademickiej. Prezeska Zarządu Fundacji „Ars Auro Prior” działającej przy IHS UW. Stypendystka Lieven Gevaert Centre for Photography, Katholieke Universiteit Leuven (2010) oraz Kunsthistorisches Institut in Florenz- Max-Planck-Institut i Staatliche Museen zu Berlin (2012-2013).

Bownik – artysta, fotograf, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku Fotografii i Multimediów, aktualnie wykładowca na Akademii Fotografii w Warszawie. W latach 2004-2008 współtworzył kolektyw Ikoon. W 2008 roku współpracował z artystką Marceliną Gunią. Stypendysta m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008). Autor wystawianego w Yours Gallery projektu „Gamers”. Prowadzi blog dla popularnego serwisu natemat.pl. Obecnie pracuje nad serią fotografii „Koleżanki i koledzy”. Reprezentowany przez warszawską galerię Starter. W tym roku jest on jednym z kuratorów sekcji Show-Off Miesiąca Fotografii w Krakowie.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy pisać na adres: fotoczarnykwadrat@gmail.com.

Reklamy

Tagi: , ,

About czkuw

CZARNY KWADRAT to koło naukowe studentów Historii Sztuki UW. Nasze główne cele to propagowanie sztuki współczesnej oraz krytyczna refleksja nad jej różnymi realizacjami i kontekstami. Chcemy przybliżyć nie tylko innym studentom, ale wszystkim zainteresowanym kulturą, co obecnie dzieje się w sztuce i na rynku sztuki, a także jak wygląda współczesna krytyka artystyczna. Zapraszamy do śledzenia naszej strony i czynnego uczestnictwa w wydarzeniach!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: