ŁEB PROSIAKA W GALERII RAL 9010

Czarny Kwadrat ma zaszczyt zaprosić do galerii RAL9010 na wystawę Przemysława Runo Łeb Prosiaka. Jest ona efektem współpracy galerii z trzema przedstawicielkami naszego koła: Ewą Kędziorą, Martyną Listkowską i Magdą Szary. Przeczytajcie fragmentu tekstu przygotowanego przez dziewczyny do katalogu:

Warto zwrócić uwagę na element groteski, który pojawia się w grafikach Runo. Chociażby tytułowy Łeb prosiaka – z jednej strony przedstawienie to zachwyca nas estetyczną formą, z drugiej zaś uderza swoją realistyczną mięsistością. Paradoksalnie makabryczny temat zamiast uczucia obrzydzenia wywołuje w nas niezdrową fascynację.  

(…)

Niezwykle istotna jest technika, którą posługuje się Przemysław Runo – wymaga od artysty zdyscyplinowania, a także perfekcyjnego opanowania warsztatu.  Litografia powstała pod koniec XVIII wieku w pracowni niemieckiego grafika Aloisa Senefeldera. Dzisiaj zapomniana i coraz rzadziej wykorzystywana, jednakże dająca nieograniczone możliwości techniczne i kolorystyczne. Kamień litograficzny –  podstawowe narzędzie pracy artysty grafika, jest obecnie prawie nieosiągalny, a sam Przemysław Runo wykorzystuje wapień z początku XX wieku. Podobnie prasy na których odbija grafiki pochodzą jeszcze z przełomu XIX i XX wieku.

(…)

O zamiłowaniu Runo do tradycji świadczy nie tylko przywiązanie do dawnej techniki, ale także miejsce w którym pracuje – od 1997 roku związany jest bowiem z Doświadczalną Pracownią Litografii im. Pabla Picassa. Prekursor kubizmu gościł tam w 1948 roku, po słynnym Światowym Kongresie Intelektualistów we Wrocławiu.

Tu możecie przeczytać więcej o historii tego miejsca.

A oto zdjęcia z wizyty Czarnego Kwadratu w pracowni na Saskiej Kępie:

SONY DSC

2

3

Krótki reportaż z wystawy możecie zobaczyć w programie TVP Quadrans Qultury. Oglądajcie od 6:20 !

Więcej informacji o wystawie na stronie galerii RAL9010. Warto zajrzeć też na fanpage na Facebooku, gdzie znajdziecie zdjęcia prac artysty oraz fotorelację z wernisażu.
Wystawę możecie oglądać jeszcze do końca marca !

Łeb Prosiaka, Przemysław Runo, Galeria RAL 9010, ul. Złota 48/54, Warszawa

Reklamy

Tagi: , ,

About czkuw

CZARNY KWADRAT to koło naukowe studentów Historii Sztuki UW. Nasze główne cele to propagowanie sztuki współczesnej oraz krytyczna refleksja nad jej różnymi realizacjami i kontekstami. Chcemy przybliżyć nie tylko innym studentom, ale wszystkim zainteresowanym kulturą, co obecnie dzieje się w sztuce i na rynku sztuki, a także jak wygląda współczesna krytyka artystyczna. Zapraszamy do śledzenia naszej strony i czynnego uczestnictwa w wydarzeniach!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: