LUKIER I MIĘSO, CZYLI ROZMOWY O POLSKIEJ ARCHITEKTURZE PO 1989 ROKU

Coś dla tych, którzy jeszcze nie mają pomysłu na ciekawy abstrakt na naszą konferencję „Sztuka polska w okresie przemian ustrojowych lat 90.” (więcej informacji TUTAJ i TUTAJ), a chcieliby poruszyć temat związany z architekturą. Wydawnictwo 40 000 malarzy przygotowało publikację o intrygującym tytule Lukier i mięso.

Lukier i mięso to 14 rozmów wokół architektury w Polsce po 1989 roku. Pytania zadaje Marcin Kwietowicz – architekt, projektant, laureat ostatniej edycji konkursu Życie w architekturze (kategoria Najlepszy dom jednorodzinny 2000-2012). Więcej o konkursie można przeczytać w Gazecie Wyborczej.

A skąd wziął się pomysł na nietypowy tytuł? Jarosław Trybuś (historyk sztuki, krytyk architektury, współzałożyciel Centrum Architektury, tłumaczy to tak:
„Porozmawiajmy o architektonicznym „mięsie”, bo to ono jest najważniejsze. Niestety rozmowa o architekturze często jest rozmową o „lukrze”, czyli o najlepszych budynkach i pracowniach, o których możemy poczytać w specjalistycznej prasie i książkach w rodzaju „101 najciekawszych budynków dekady”. Lukier pociąga, jest fotogeniczny, nagradzany i powszechnie podziwiany, ale to złudny obraz polskiej architektury. Architektoniczna rzeczywistość to suma anonimowych realizacji, tysiące budynków, placów i pomników w polskich miastach i miasteczkach, z których korzysta większość obywateli. I to ich jakość decyduje o komforcie codziennego życia.”

Brzmi całkiem apetycznie! Po więcej szczegółów warto zajrzeć na facebookowy profil wydawnictwa.

Reklamy

Tagi: , , ,

About czkuw

CZARNY KWADRAT to koło naukowe studentów Historii Sztuki UW. Nasze główne cele to propagowanie sztuki współczesnej oraz krytyczna refleksja nad jej różnymi realizacjami i kontekstami. Chcemy przybliżyć nie tylko innym studentom, ale wszystkim zainteresowanym kulturą, co obecnie dzieje się w sztuce i na rynku sztuki, a także jak wygląda współczesna krytyka artystyczna. Zapraszamy do śledzenia naszej strony i czynnego uczestnictwa w wydarzeniach!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: